Rates and similar problems Instructions
QuestionMethodFirst StepAnswerSolution
(1) A car moving at a uniform speed travels 32 miles in 0.5 hours. What is the speed of the car? Express your answer in miles per hour. Method First Step Answer Solution
(2) A car moving at a uniform speed travels 22 miles in 20 minutes. What is the speed of the car? Express your answer in miles per hour. Method First Step Answer Solution
(3) A car is moving at a uniform speed of 65 mi/hr. How long does it take the car to go 25 miles? Express your answer in minutes, rounded to the nearest tenth minute. Method First Step Answer Solution
(4) A car is moving at a uniform speed of 65 mi/hr. How far does the car travel in one minute? Round your answer to the nearest hundredth mile. Method First Step Answer Solution
(5) A team of workers takes 25 minutes to pick three trees. How long will it take them to pick all 40 trees in the orchard? Express your answer in hours and minutes to the nearest minute. Method First Step Answer Solution
(6) A factory can produce 150 toy wagons per hour. The company sells these wagons at a wholesale price of $13 each. If the company can sell all of the wagons produced, how much revenue do they get in a 21-day month with 8 hours of production each day? Method First Step Answer Solution
(7) A factory can produce 150 toy wagons per hour. It costs $250,000 per 21-day month with 8 hours of production each day. Overtime production costs $1750 per hour. Priced at $15 per wagon, the company can just sell all the wagons produced with the 8-hour schedule. The marketing director has determined that they can sell an additional 3,000 wagons per month if the company lowers the price to $14 per wagon. Would this increase profit? Method First Step Answer Solution